VUGD joprojām lūdzēja lomā
Iekšlietu ministrijas padotības iestādēs ir vērojams neliels algas palielinājums, taču Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) joprojām ir atstāts lūdzēja lomā. Salīdzinot 2022.gada vidējo mēnešalgu VUGD (1592,19 EUR), Valsts policijā (2155,80 EUR) un Valsts robežsardzē (1797,97 EUR), VUGD glābēju algas joprojām atpaliek ne tikai no vidējā atalgojuma līmeņa tautsaimniecībā, bet arī no Valsts policijas un Valsts robežsardzes amatpersonu atalgojuma.
“Var jau izcelt jaunu ugunsdzēsības depo izbūvi un jaunus formas tērpus, kas vizuāli situāciju VUGD padara maigāku, bet, ja nebūs pienācīga atalgojuma un vienlīdzīgas piemaksas, tad nebūs, kas šos jaunos formas tērpus velk” norāda vairāku ugunsdzēsēju pārstāvis K. Lipšāns. Ugunsdzēsēju trūkuma dēļ netiek nokomplektētas maiņas un tiek slēgti ugunsdzēsības depo, savukārt citos gadījumos glābēju brigāde no vienas pilsētas brauc dežurēt uz citu pilsētu, tādējādi maiņā pavadot līdz pat 26 stundām.
Ne tikai alga rada nevienlīdzību starp VUGD un citām iestādēm, bet arī piemaksu jautājums pašā VUGD. 2021.gada 2.decembrī Satversmes tiesa pieņēma šķietami labu nolēmumu lietā Nr. 2021-07-01, ar kuru noteica, ka piemaksu par darbu svētku dienās nepiešķiršana Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm ir neatbilstoša Satversmei.
Lai arī Saeima ir veikusi nepieciešamos likuma grozījumus un šobrīd visas amatpersonas kopš 2022.gada 1.jūlija saņem piemaksas par darbu svētku dienās, nevienlīdzību ir radījis sprieduma otrais punkts, kas noteic, ka daļai amatpersonu pienāksies piemaksas par darbu svētku dienās arī par iepriekšējo periodu. Atbilstoši VUGD datiem, no aptuveni 2800 VUGD darbiniekiem, 82 amatpersonas saņēma piemaksas par darbu svētku dienās ar atpakaļejošu datumu. Realitātē ir radusies situācija, ka, piemēram, par darbu Līgo dienā daži vienā maiņā esoši glābēji saņēma piemaksu, bet daži nesaņēma, tādējādi rodot nevienlīdzību arī pašā VUGD. Jānorāda, ka šīs 82 amatpersonas pēc arodbiedrības aicinājuma bija līdziesniedzējas arodbiedrības pieteikumam tiesā, taču pārējie ugunsdzēsēji nav zinājuši un nav tikuši informēti par iespēju pievienoties šādam pieteikumam.
Saskaņā ar VUGD 2022.gada pārskatu, 2022.gadā reģistrēts 10161 glābšanas darbs, kas ir par 12,76% vairāk nekā 2021.gadā, kad to skaits bija 9011. Glābšanas darbu skaitam ir tendence pieaugt – pēdējos trīs gados glābšanas darbu skaits vidēji ik gadu palielinājies par 12%, taču motivācija strādāt VUGD turpina pasliktināties.